Çocuk Genetik Hastalıkları alanında kayıtlı 1 doktor bulundu

Çocuk Genetik Hastalıkları Doktorları

Çocuk genetik hastalıkları, çocukluk yaş döneminde (0-18 yaş) görülen genetik hastalıkların tanısı, tedavisi ve izlemi ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

çocuk genetik hastalıkları, genetik hastalıklarda asıl önemli olan hastalıkların önlenmesi olduğundan, genetik hastalıkların anne karnındayken tanısına yönelik incelemeleri gerçekleştirmektedir. Genetik olduğu düşünülen bütün hastalıklar hakkında genetik danışmanlık hizmeti vermektedir. Günümüzde kanserler, kalp ve damar hastalıkları, ruhsal bozukluklar ve ağır enfeksiyon hastalıkları gibi birçok hastalığın genetik temeli olduğu ortaya konmuştur. Bu konularla ilgili genetik danışmanlık, ayrıca zeka özürlü, görme özürlü, duyma özürlü ya da görünüm bozukluğu olan çocukların değerlendirilmesi yine çocuk genetik hastalıkları tarafından yapılmaktadır.

Çocuktan alınan kan, kemik iliği, kord kanı, doku örneği gibi numunelerde ve gebe kadınlardan alınan amniyon sıvısı örneğinde yapılan kromozom analizleri birçok genetik hastalığın tanısının konmasına veya hastalığa yatkınlık durumunun saptanmasına yardımcı olur.

 

Çocuk Genetik Hastalıkları

Prof. Dr. Duran Canatan

Duran Canatan Muayenehanesi Arapsuyu Mah. 600. Sokak 39/1