Akciğer Enfeksiyon Hastalıkları (Zatüre, Pnömoni)

Akciğerin iltihabına pnömoni ya da zatürre adı verilir. Akciğer içinde bulunan hava keseciklerine alveol denir. Alveollerin içi nefes alma sırasında hava ile dolar ve hava içindeki oksijen kana geçer. Kandaki karbondioksit de alveollere geçer ve nefes verme ile dışarıya atılır. Pnömonide bu hava kesecikleri iltihaplı sıvıyla dolar ve bu durm nefes darlığına neden olabilir. Zatürre hayatı tehtid edici bir durumdur ve ölümün ile sonuçlanabilir. Sigara ve aşırı alkol kullanımı, şeker hastalığı (diyabet), bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklar ve ilaçlar ve kötü beslenme gibi durumlar zatürre gelişimi için zemin oluşturur. Zatürre aşısı bakterilerden kaynaklanan zatürreden korunmada etkilidir.

Tipik belirtiler; öksürük (yeşil ya da sarı balgamlı öksürük), kanlı balgam, titremeyle birlikte olan ateş, keskin ya da delici bir göğüs ağrısı, derin nefes alma ya da öksürükle artan göğüs ağrısı, hızlı ve yüzeyel solunum, nefes darlığı ve zayıf nabızdır.

Pnömoni ya da zatürre tanı ve tedavisi; çocuk göğüs hastalıkları, göğüs hastalıkları, çocuk sağlığı ve hastalıkları (pediatri) ve iç hastalıkları (dahiliye) doktorları tarafından  yapılır. Aşağıdaki listede bu konu ile ilgili doktorları bulabilirsiniz.

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar