Akciğer Kanseri

Akciğer hücrelerinde anormal ve kontrol edilemeyen hücre çoğalmasıdır. Akciğerdeki bir kanser hastalığı, ya akciğerin kendisinden kaynaklanmış bir kanserdir ya da başka bir organda meydana gelen bir kanserin akciğere sıçraması (metastaz) sonucu oluşmuştur. Genellikle 40-70 yaş arasındaki kişilerde görülür. En sık nedeni sigara kullanımıdır. Bayanlarda da sigara içme oranı arttığından her iki cinste görülme sıklığı birbirine yakındır. Kanser hücreleri akciğer dokusunu yok eder ve çevre organlara zarar verir. Başlıca iki çeşit akciğer kanseri vardır; bunlar küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseridir.
Hastalığın erken dönemlerinde hiç bir belirti olmayabilir. Başlıca belirtiler; inatçı öksürük, kanlı öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüs ağrısı, iştahsızlık, açıklanamayan kilo kaybı ve yorgunlukdur.
Akciğer kanserinin tanı ve tedavisi ile ilgilenen bölümler; göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, tıbbi (medikal) onkoloji ve radyasyon onkolojisidir (ışın tedavisi, radyasyon tedavisi). Aşağıdaki listede akciğer kanseri konusunda deneyimli doktorları bulabilirsiniz.

10

Sorulan Soru

10

Verilen Cevap

 

MerhabaHastayı ve filmleri incelemeden bu konuda yorum yapmak mümkün değildir. Geçmiş olsun. Prof Dr Kudret Türeyen

Cevaplar (1)

 

Tümör bazen ilaca veya ışın tedavisine iyi yanıt verir. O nedenle ameliyata gerek duyulmamış olabilir. Geçmiş olsun.

Cevaplar (1)

 

Bilgilerimi google dan tarama yaparak bulabilirsiniz

Cevaplar (1)

 

Akciğer kanseri olan hastaların yaşlı olması tedaviyi güçleştirir. Hastalığın evresi tedavi şeklini etkiler. Sizin hastanın evresini bilmediğim için kesin bir şey söyleyemem. Evreye göre ve hastanın ek…Daha fazla

Cevaplar (1)

Prof. Dr. DEMET KARNAK

iki taraflı olduğuna göre ileri evre. Hastalığı bilmesinde yarar var. kemo ve radyoterapi alacak

Cevaplar (1)

Prof. Dr. DEMET KARNAK

bunun için sekreterimle tenmasa geçmeniz gerekiyor

Cevaplar (1)

Prof. Dr. Evren Özdemir

Akciğer kanserinde beyin metastazı geliştiyse hastalığın gidişatı pek iç açıcı olmaz. Kemoterapiye yanıt vermemesi de iyi bir işaret değil. Yaşlı hastalarda tedavi seçenekleri hastalar tolere edemediği…Daha fazla

Cevaplar (1)

Doç. Dr. Sadi Kerem Okutur

Merhaba, raporlar veya kan tahlilleri üzerinden yorum yapmak doğru olmaz, hastanızı görüp muayene ederek durumunu ve yapılan tetkikleri değerlendirmekte fayda var. Geçmiş olsun.

Cevaplar (0)

Doç. Dr. Sadi Kerem Okutur

GEnel durumu kemoterapiye uygunsa bir an önce başlamak lazım, bir diğer alternatif olarak immunoterapi düşünülebilir.

Cevaplar (1)

Yrd. Doç. Dr. Güven ÇITAK

Öncelikle geçmiş olsun.Akciğer kaynaklı ve beyine sıçramış bir tümör olarak ilerlemiş olduğundan söz etmek mümkün.Medikal ve radyasyon Onkoloji branşları ile tedaviye devam etmek uygun olur.

Cevaplar (1)

İlgili hastalıklar