Akut Pankreatit (Pankreas İltihabı)

Pankreas, kan şeker düzeyini ayarlayan bir hormon olan insülin ve gıdaların parçalanıp sindirilmesini sağlayan amilaz, lipaz ve tripsin gibi bazı enzimleri üreten, karın arka bölümünde bulunan bir salgı bezidir. Akut pankreatit, ani olarak başlayan bir pankreas iltihabıdır (inflamasyon, yangı). Normalde pankreastan salgılanan sindirim enzimleri bağırsağa boşalır ve burada aktif hale geçerler. Bu enzimler üzerleri bir zar (mukoza) ile örtülü olan bağırsağa bir zarar vermezler. Çeşitli nedenlerden dolayı  pankreasın değişik derecelerde hasar görmesi sonucu bu enzimler pankreasta açığa çıkar ve pankreas dokusunda yangıya (iltihap) ve hücre ölümüne neden olur. Akut pankretite yol açan birçok neden vardır. Bunlar içerisinde en sık görüleni safra kesesi taşlarıdır. Safra kesesindeki taşlar safra kanalına düşer ve kanalı tıkayarak tıkanma sarılığına neden olur. Safra kanalına düşen taş, aynı zamanda pankreas kanalında da değişik derecelerde tıkanıklık meydana getirir. Bu durum pankreas kanalında basınç artması, hasar ve kanal içindeki enzimlerin dışarıya sızmasına neden olabilir. Dışarıya sızan ve aktif hale geçen bu enzimler çevredeki sağlıklı dokuları parçalamaya başlar ve akut pankreatit durumu ortaya çıkar. Akut pankreatite neden olan ikinci en sık neden aşırı alkol kullanımıdır. Ayrıca kabakulak, kan yağlarının yüksekliği, pankreas kanal darlığı, yaralanma, hamilelik ve pankreasın doğuştan olan bazı bozuklukları da akut pankreatite neden olabilir.

Tipik belirtiler; karın ağrısı, sırt ağrısı, kusma, endişe, kaygı, titreme, soğuk ve nemli cilt, yağlı dışkı, ateş, cilt renginde sararma, bulantı, sarılık, terleme, güçsüzlük, halsizlik, yorgunluk  ve kilo kaybıdır.

Pankreatit ile gastroenteroloji ve genel cerrahi doktorları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar