Akut Romatizmal Ateş (Kalp Romatizması)

Akut eklem romatizması, romatizmal ateş ya da akut romatizmal ateş olarak ta bilinir.  Akut eklem romatizması, grup A strepcoccus cinsi bakteriler tarafından meydana getirilen ve tam olarak tedavi edilemeyen ya da tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonu ya da kızıl gibi hastalıklar sonrası gelişen bir durumdur. Hastalığın esas nedeni bilinmemektedir, ancak bağışıklık sisteminindeki bir bozukluktan dolayı vücudun kendi doku ve organlarına saldırdığı düşünülmektedir (otoimmun hastalık). Romatizmal ateş, kalp kapaklarını, eklemler, cilt veya beyni tutabilir. Eğer tedavi edilmezse, kalp kapaklarında kalıcı hasar ve kalp yetmezliğine neden olabilir.
Gelişmekte olan ülkelerde sık görülmektedir. Hastalık en sık olarak 5-15 yaş arasında görülür, fakat yetişkinlerde de görülebilir. 

Belirtiler hastalığın şiddetine ve etkilenen vücut organa göre değişir. Bu hastalarda ateş, eklemde ağrı, hassasiyet, sıcaklık artışı ve kızarıklık, göğüs ağrısı, kalp hızında artış, yorgunluk ve nefes darlığı gibi şikayetler görülür. 

Akut eklem romatizmasının tanı ve tedavisi kardiyoloji, romatoloji, çocuk kardiyolojisi, çocuk romatolojisi ve çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü doktorları tarafından yapılır. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.  

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar