Alerjik Göğüs Hastalıkları (Astım)

Astım kronik bir akciğer hastalığıdır. Bu hastalıkta bronş ve bronşiyol denilen ve aldığımız havayı akciğerlere taşıyan boru şeklindeki hava yolları iltihaplanır ve daralır. Bunun sonucunda nefes alma güçlüğe ortaya çıkar. Belirtiler arasında hırıltılı solunum, öksürük, nefes darlığı ve nefes almada güçlük vardır. Astı hastalığının bu belirtilerinin şiddetlenmesi ve alevlenmesi astım atağı (astım nöbeti) olarak adlandırılır. Bu nöbetler sırasında hava yolları iyice daralır ve kişi yeterince oksijen almaz. Hatta hastalar bu ciddi astım atakları sebebiyle ölebilir.
Alerjik (dış etkenlerden kaynaklanan) ve alerjik olmayan (iç etkenlerden kaynaklanan) olmak üzer iki tip astım vardır.  Allerjik astım; tıpkı diğer alerjik hastalıklarda olduğu gibi (alerjik rinit, alerjik konjonktivit),  hava yoluyla alınan polen, ev tozu akarı, küf ve evcil hayvan tüyü gibi allerjenlerden kaynaklanır.  Allerjik olmayan astım ise endişe, stres, egzersiz, soğuk ya da kuru hava ve sigara dumanı gibi çevresel faktörlerden kaynaklanır.
Astımın nöbetleri genelde geçicidir ve iki tip ilaç ile tedavi edilir. Bunlar; belirtileri durdurmak ve gidermek için hızlı ve rahatlatıcı ilaçlar ve belirtilerin oluşmasını  önlemek için uzun süre etkili ilaçlardır. Allerjik astımın tedavisinde allerji aşıları (immünoterapi) da etkili olabilmektedir. Bu işlem için öncelikle hangi alerjenin sorumlu olduğunu bulmak amacıyla allerji testinden geçilir ve alerji aşıları, astım nöbetine yol açan alerjen maddenin dozunun zaman içerisinde giderek arttırılarak vücuda verilmesi ile uzun bir süre boyunca uygulanır. Burada amaç, vücudun alerjen maddeye olan toleransını arttırarak, belirtilerin hafiflemesini sağlamaktır. 
Astım hastalığının tanı ve tedavisi, göğüs hastalıları ve çocuk göğüs hastalıkları doktorları tarafından yapılmaktadır. Bu doktorlar eğer ihtiyaç duyarlarsa, hastayı bir immünoloji ve alerji doktoruna yönlendirebilir.

 

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar