Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS, Motor Nöron Hastalığı)

Amiyotrofik lateral skleroz (ALS), bir motor nöron hastalığıdır. Lou Gehrig hastalığı ile de bilinir. Amiyotrofik lateral skleroz, beyin kabuğu (primer motor korteks), beyinsapı ve omurilikde bulunan motor nöron adı verilen sinir hücrelerinde görülen bozukluk (dejenerasyon) sonucu ortaya çıkan ilerleyici ve ölümcül bir hastalıktır. Normalde motor nöronlar, bir kişinin istemli hareketlerini yapabilmesini sağlar. Amyotrofik lateral skleroz (ALS), 40 yaş üstündeki kişilerde ve erkeklerde daha sık görülen ilerleyici bir hastalıktır. Bilinen bir tedavi yoktur, uygulanan tedavinin amacı belirtileri azaltmak ve yaşam süresini uzatmaktır. Bu hastalıkta özellikle konuşma, yürüme, solunum ve yutma kaslarının sinirleri tutulur. Hastalık ilerlediğinde, hastalar nefes alamazlar ve solunum yetmezleğinden dolayı ölürler. Amiyotrofik lateral sklerozun sebebi bilinmemektedir. 
Kas gücü kaybı, kas erimesi, kas seğirmesi, yutma güçlüğü, solunum güçlüğü, el, kol ve bacaklarda güç kaybı, konuşma zorluğu ve geveleyerek konuşma hastalığın belirtileri arasındadır.
Nöroloji (beyin ve sinir hastalıkları), çocuk nörolojisi ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon (fizik tedavi) bu hastalığın tanı ve tedavisi ile ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

 

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar