Anevrizma (Damar Balonlaşması)

Anevrizma, kan damarının anormal bir şekilde genişlemesidir (balonlaşması) durumudur. Anevrizmalar hem arterlerde (atardamar) hem de venlerde (toplardamar) meydana gelebilir, ancak arterlerde çok daha fazla görülürler. Anevrizma; travmaya (yaralanma) bağlı bir hasar, hastalık ya da doğuştan olan bozukluklar nedeniyle, kan damarının duvarında oluşan zayıflık nedinyle oluşur. Anevrizma bir kere oluştuktan sonra, damar içindeki yüksek kan basıncının da etkisiyle giderek büyümeye başlar ve sonunda patlayabilir (yırtılma). 
Anevrizmanın başlıca tipleri arasında; kalpten çıkan ana arter olan aortada meydana gelen aort anevrizması, beyin damarlarında oluşan beyin anevrizması,  kol, bacak, kasık ve boyun damarlarında  oluşan periferik arter anevrizması bulunmaktadır.
Anevrizmalar çevresindeki organ ya da dokulara bası yapacak kadar şişip büyümedikce ya da yırtılmadığı sürece (patlamadıkça) genelde bir belirti vermezler. Belirtiler anevrizmanın büyüklüğüne ve  bulunduğu yere bağlıdır. 
Abdominal Aort Anevrizması (Karın Aortu Anevrizması); karında zonklama hissi, karnın bir tarafında derin ağrı veya uzun süredir devam eden bir derin ve sürekli ağrıya yol açabilir. Eğer yırtılırsa (patlarsa) ani ve çok ciddi bir ağrı, bulantı, terleme, terli, sıcak ve yapışkan bir cilt ve hızlı kalp atımı (çarpıntı) meydana gelir. Karın aortu anevrizmasından kaynaklanan bu iç kanama hastanın şoka girmesine sebep olabilir ve hayatı tehdit edici bir durumdur. 
Göğüs Aort Anevrizması; çene, boyun, göğüs ve sırt ağrısına, öksürük ve nefes darlığına yol açabilir. Göğüs Aort Anevrizması yırtılırsa, hasta göğsün üst kısmında veya sırtta aniden ortaya çıkan ve  keskin bir ağrı hissedee ve daha sonra bu ağrı karına doğru yer değiştirir. Göğüs aortu anevrizmasından kaynaklanan kanama da yine hastanın şoka girmesine sebep olabilir ve hayatı tehdit edici bir durumdur.
Beyin Anevrizması patlayıp inmeye (felç) yol açana kadar genelde herhangi bir belirti vermez. Beyindeki bir patlama sonucu subaraknoid boşlukta kan birikir ve bu durum beyin hasarı ve ölüme yol açabilir.
Anevrizmaları saptamak için kullanılan tetkikler arasında ekokardiyografi, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntülemesi (MRG) ve anjiyografi vardır. Anevrizmanın tedavisi; anevrizmanın büyüklüğüne ve yerine bağlıdır. Genellikle anevrizmalar ameliyat ile tedavi edilir.
Anevrizma bulunduğu yere göre bu konuda deneyimli kalp ve damar cerrahisi, beyin cerrahisi ve göğüs cerrahisi uzmanlarınca tedavi edilirler.

 

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar