Aort Anevrizması (Aort Balonlaşması)

Aort anevrizması, aortanın (kalpten çıkan ana arter) bir parçasının anormal şekilde genişlemesi, balonlaşması veya şişmesi durumdur. 
Aort anevrizması, arter duvarınında her hangi nedenle meydana gelen bir hasar sonucu, duvarın  zayıflaması ve damar içinde dolaşan kanın basıncının da etkisiyle, damarın bu bölümünün dışarı doğru şişmesi ve balonlaşması  ile oluşur. Aort anevrizması nedenleri arasında ateroskleroz (damar setliği), enfeksiyonlar, travma, genetik yatkınlık ve yaşlanma sayılabilir. Aort anevrizması gelişmesi riskini arttıran faktörler arasında sigara içmek, aşırı alkol tüketimi ve yüksek kan basıncı (hipertansiyon) bulunmakatadır. 
Anevrizmanın meydana geldiği bölgeye göre başlıca iki tip aort anevrizması vardır. Bunlar; abdominal (karın) aort anevrizması ve toraks (göğüs) aort anevrizmasıdır. Belirtiler anevrizmanın yerine ve büyüklüğüne göre değişir. Aort anevrizması genellikle erken aşamalarda pek belirti vermez, ancak şişlik büyüdükçe, kişi karın ya da sırt ağrısından şikayet eder. Şişlik etrafındaki sinirlere baskı uyguladığı zaman, vücudun bazı yerlerinde yuşukluk hissedilebilir. Aort anevrizmasının şişliğinin kendisi de bir rahatsızlık yaratabilir, ancak asıl tehlikesi anevrizmanın aşırı büyüyüp damarın patlatması durumudur. Bu durumda iç kanama, ciddi derecede tansiyon düşmesi ve şok durumu ortaya çıkar. 
Aort anevrizması tanısı, karın ultrasonu, bilgisayarlı tomografi taraması (BT) ve anjiyografi ile konur. Tanıyı takiben doktor, anevrizmanın büyüklüğüne ve patlama (yırtılma) riskine göre hastayı ya acil ameliyata alır, ya da anevrizmanın büyüme hızını azaltacak bir takım ilaçlar verir. Aort anevrizması ameliyatında genelde etkilenen bölgeye greft ile yama yapılır.
Aort anevrizması tedavisi bulunduğu bölgeye göre ya kalp ve damar cerrahisi ya da göğüs cerrahisi doktorlarınca uygulanır.

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar