Arka Çapraz Bağ Yaralanması

Bağlar, eklemleri meydana getiren kemikleri köprü gibi birbirine bağlayan ve eklemlerin normalden fazla (aşırı) derecede hareketini engelleyen sert ve esnek yapılardır. Eklemin hareket sınırının üzerinde zorlanması ya da  aşırı yüke maruz kalması durumunda, bağlarda zorlanma, gerilme, yırtılma veya kopma meydana gelebilir. Bağda meydana gelen hasarın şiddetine göre eklem içinde ve çevresinde kanama, şişlik, ağrı ve eklem hareketlerinde kısıtlıllık ve eklemde boşluk hissi oluşabilir. Diz iç yan bağ ve ön çapraz bağ ile ayak bileği dış yan bağ en sık yaralanan bağlardır.
Arka çapraz bağ yaralanmaları, ön çapraz bağ yaralanmalarına göre daha az meydana gelir. Arka çapraz bağ ön çapraz bağ ile birlikte dizi bir arada tutar. Bu bağlardan biri yırtıldığında dizde ağrı, şişlik veya diz eklemin tutmaması gibi sorunlar ortaya çıkar.
Bağ yaralanmalarının tanı ve tedavisi ile ortopedi ve travmatoloji ile spor hekimliği bölümü doktorları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

 

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar