Ayak Baş Parmak Çıkıntısı (Halluks Valgus, Bunyon)

Bunyon, halluks valgus adıyla da bilinir. Ayak baş parmağının içe ve ikinci parmağa doğru dönmesidir. Bunun sonucunda, ayak baş parmak (metatarsal) ekleminin dış kısmında dışarıya doğru bir çıkıntı meydana gelir. Bu durum ayakta ağrı, şekil bozukluğu  ve ayakkabı giymede zorlanmaya neden olur.
Bünyonun nedenleri arasında, ayağa sıkı ya da bol gelen uyygunsuz ayakkabı giyme ve genetik yatkınlık suçlamünmaktadır. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür.
Başlangıç tedavisi, ayakkabı değişiklikleri, ayakkabıya dolgu maddesi ve koruyucu yerleştirme ya da ilaç tedavilerinden oluşmaktadır. Bunyon ciddi anlamda rahatsızlık verecek seviyeye ulaştığında ameliyat önerilmelidir. Anormal büyüyen kemik dokusunu almak, ayak baş parmağı kemiğini veya ayak baş parmağı eklem yüzeyini tekrar şekillendirmek, kemiklerin kısaltılması veya uzatılması ve eşlik eden artritin (eklem iltihabı) tedavi edilmesi gibi bir bünçok bunyon düzeltme işlemi vardır.
Bunyon ameliyatı, ayak ve ayak bileği cerrahisinde uzman olan bir ortopedi ve travmatoloji doktoru tarafından yapılır. Aşağıdaki listede, bunyon ameliyatı konusunda uzman bir doktor bulmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar