Bacak Yarası (Venöz Ülser, Varis Yarası)

Ven adı verilen toplardamarlar, bacaklardaki kullanılmış kirli kanı (oksijeni azalmış) kalbe geri getiren damarlardır. Ayakta dururken, kanın bacaklardan kalbe gelmesini, baldır kaslarının kasılması sonucu kanın kalbe doğru hareketi ve toplar damarlar içerisindeki kapakçıkların kanın geri kaçmasını önlemesi sağlar. Kişi ayakta dururken toplardamarlar içinde kan, yerçekiminin etkisiyle aşağıya doğru yani ayaklara geri akma eğilimindedir. Ancak toplardamarların içinde bulunan ve kanın kalbe doğru akmasını sağlayan kapaklar, kanın bu geri akışına engel olur. Toplardamarlardaki bu kapaklarda bozulma meydana gelirse, kan aşağıya (geriye) doğru akmaya ve bacaklarda göllenmeye başlar. Bu duruma kronik venöz yetmezlik denir. Toplardamarlardaki kapak hastalığı, kronik venöz yetmezliğin en sık görülen nedenleri arasındadır. Ayrıca yaşlanma ya da çeşitli hastalıklardan dolayı toplardamarların duvarları zayıflar ve gevşer. Bu durum, kanın kalbe geri dönmesini engeller ve kan bacaklarda birikmeye başlar. Toplardamarlar içindeki basınç artar ve zamanla bacaklarda varisler, şişme ve deride renk değişiklikleri ve yaralar (venöz ülser) oluşmaya başlar. Derin ven trombozu, obezite, uzun süre ayakta durma, kadın olma, sigara kullanımı, ailede venöz yetmezlik olması, ileri yaş, daha önceden geçirilmiş bacak kırığı ve gebelik gebelik gibi durumlar kronik venöz yetmezlik riskini artırmaktadır.

Tipik belirtiler; bacakta özellikle ayakta durmakla artan şişlik, bacak ağrısı, bacakta ağırlık (dolgunluk) hissi, bacakta iyileşmeyen yaralar, bacak derisinde koyulaşma, kalınlaşma, pullanma ve kaşıntı ve bacakta genişlemiş damarlardır (varis).

Venöz ülser tanı ve tedavisi ile damar cerrahisi ile uğraşan genel cerrahi doktorları ve kalp ve damar cerrahisi doktorları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar