Böbrek Taşı

Böbrek taşları, idrarın içeriğinde bulunan kalsiyum ve fosfat gibi minerallerin bir araya gelerek, böbrek boşlukları içinde kristaller (taş) oluşturması durumudur. Normalde idrardaki bazı kimyasal maddeler, bu kristallerin bir araya gelmesini engeller. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı bazı insalarda, idrardaki bu maddelerin miktarı azalır ve bu denge bozulur ve sonuçta taş oluşur. Genellikle kum dediğimiz küçük böbrek taşları hiç bir belirti vermeden idrar ile atılabilir. Ancak bunlar belli bir büyüklüğe geldiğinde, idrar kanalından geçemeyeceği için kendiliğinden dışarıya atılamaz. Eğer taş idrar kanalında tıkanıklığa yol açarsa çok şiddetli böbrek ağrıları (renal kolik) olur, tedavi edilmezse böbrekte şişme (hidronefroz) ve daha sonra böbrek yetmezliği gelişebilir.

Böbrek taşının başlıca belirtileri; sırtta ya da yanlarda (böğür) şiddetli ağrı, kanlı idrar, ateş, bulantı, kusma, bulanık idrar ve idrar yaparken yanmadır.

Küçük böbrek taşları (4mm den küçük) kendiliğinden düşebilir, taşın düşmesini kolaylaştırmak için, bol sıvı almak, hareket etmek (koşmak, zıplamak), bazı ilaçlar almak gibi tedaviler uygulanabilir. Böbrek taşları 2 cm nin altındaysa veya idrar kanalında tıkanıklığa neden olamayan bazı taşlarda ESWL (vücut dışından ultrason dalgaları ile taşın kırılması) işlemi uygulanabilir. Yine bu taşlar için bir başka seçenek kapalı olarak penis ucundan ve idrar kanallarından girilip, lazer ya da başka bir enerji kaynağı ile taşın kırılması (endoskopik taş tedavisi) işlemidir. Yine RIRS denilen bir yöntem de, taş tedavisinde oldukça etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bu yöntemde böbrek içindeki taşlar özel bir alet eşliğinde lazer ile kırılmaktadır. Böbrekteki özellikle 2 cm den büyük taşlarda perkütan nefrolititomi (PCNL) kullanılan bir başka yöntemdir. Sırttan küçük bir delik ile girilerek taşlar kırılır ve temizlenir.

Böbrek taşları ile özellikle endoüroloji konusunda uzman olan üroloji doktorları ilgilenir. Endoüroloji konusunda deneyimli olan üroloji doktorlarını  aşağıdaki listede görebilirsiniz.

6

Sorulan Soru

6

Verilen Cevap

Yrd. Doç. Dr. Metin Yığman

Eğer annenizi ben muayene ettiysem mutlaka gerekli bilgilendirmeyi yapmışımdır. Geçmiş olsun.

Cevaplar (1)

Prof. Dr. Tarkan Soygür

Merhaba,Taşın cinsine göre ve kan ve idrar testlerindeki sonuçlara göre taşın tekrar etme olasılığını azaltmak için bir takım tedaviler başlatılabilir.

Cevaplar (1)

Prof. Dr. Selçuk Yücel

Taşların boyutu ve çocuğun yaşı cerrahi tedavi için uygun değil. Çocuk nefrolojisi doktoruna başvurmalısınız.

Cevaplar (1)

 

Çocuk Nefrolojisine başvurun. Taşın nedeni araştırılsın. Böberekteki taş ağrı yapmaz.

Cevaplar (1)

Prof. Dr. İrfan Karaca

Pediatrik nefroloji uzmanindan yardım alabilirsiniz

Cevaplar (1)

Doç. Dr. Ozan Bozkurt

Hatırlamak mümkün değil tabii. yeniden değerlendirme yapmadan bir şey söylemek doğru olmaz. Elimden geldiğince yardımcı olurum..

Cevaplar (1)

İlgili hastalıklar