Boğaz Ağrısı

Boğaz ağrısını en sık nedenlerinden biri boğaz iltihabından (faranjit) kaynaklarınır.  Farinks  bademciğin hemen arkasında bulunmaktadır. Ayrıca mononükleoz, kızamık, su çiçeği, krup hastalığı, bademcik iltihabı, difteri (boğmaca),  gırtlak kapağı iltihabı (epiglotit) ve mide reflüsü de boğaz ağrısına neden olur. Hastalıklar dışında  sigara kullanımı, keskin ve katı yiyecekleri yeterli miktarda çiğnemeden yutmak, Kuru hava, Kirli hava ya da bazı kimyasal solunması da boğazda ağrı yapabilir. Boğaz ağrısı ile kulak-burun-boğaz doktorları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

8

Sorulan Soru

8

Verilen Cevap

Uzm. Dr. Reşat Bayer

Virus enfeksiyonlarında aft olabiliyor.

Cevaplar (1)

Uzm. Dr. Reşat Bayer

Endoskopik olarak ses tellerinin muayenesi ve reflü yönünden tetkik edilmesi yararlı olur.

Cevaplar (1)

Prof. Dr. Oğuz Basut

Geçmiş olsun. Durumu görmeden yorum yapabilmem mümkün değildir. KBB uzmanı size gereken bilgiyi verecektir. Acil şifalar dilerim

Cevaplar (1)

Prof. Dr. Selçuk Onart

muayene olmadan bir cevap almaniz sizi yaniltir. once muayene olunuz.

Cevaplar (1)

Doç. Dr. Hayriye Karabulut

Boğaz ağrısına öncelikli olarak enfeksiyonlar sebep olur. Ayırıcı tanı için muayene ile daha doğru bilgi sahibi olabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Cevaplar (1)

Prof. Dr. Alper Ceylan

Muayene etmeden yorum yapmak doğru olmaz.

Cevaplar (1)

 

Gecmiş olsun onceşıklle.Durumunuz kronık farenjit ve larenjitle uyumlu gıbı. Bırıncısı mide ilaçları kullanın Ikıncısı gunde bırlac defa bal zencefıl lımon karısımı yıyınız 3…Daha fazla

Cevaplar (1)

Op. Dr. Behçet Şahin

Geçmiş olsun öncelilkle. Randevu almışsanız ek birşey yapmayın. Ve hiç korkmayın muayene esnasında gerekli tüm tetkikler yapılır.

Cevaplar (1)

İlgili hastalıklar