Burun Şekil Bozukluğu

Burun kenik ve kıkırdak yapılardan oluşur. Solunum sisteminin bir parçasıdır. Alınan havayı ısıtır ve süzer.  Burun estetiği ameliyatında (rinoplasti), burundaki kıkırdak ve kemiklerin yapısı değiştirilerek buruna yeniden şekil verilir. Daha estetik bir burun şekli oluşturmak için bazen bu kemik ve kıkırdaklar kesilir, bazen de kemik ve kıkırdaklardaki eksik yerler tamamlanır.
Burun estetiği  (rinoplasti) ameliyatı açık veya  kapalı teknik olarak iki şekilde yapılabilir. Kapalı olan teknikte,  bütün kesiler burun içerisinde yapılır ve burun dışına hiç kesi yapılmaz. Açık teknikte ise burun ucuna  küçük bir (3-4mm)kesi yapılarak burun ucu açılır ve işlem buradan gerçekleştirilir.
Burun estetiği ameliyatı ile burun küçültme veya büyütme, burun ucunu kaldırma ve burundaki kemiğin alınması gibi işlemler yapılmaktadır. Ameliyatta genel anestezi uygulanır ve hasta tamamen uyutulur. Ameliyat süresi , 1 ile 2 saat arasında değişmektedir. Burun ameliyatı sonrasında, hastanın hastanede yatması gerekmez ve genellikle aynı gün içinde evine gönderilebilir. 
Estetik burun ameliyatı (rinoplasti), estetik (kozmetik) cerrahi konusunda uzmanlaşmış plastik-rekonstrüktif ve estetik cerrahi veya kulak burun boğaz doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede burun estetiği konusunda denyim sahibi olan doktorları bulabilirsiniz.

 

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar