Çekiç Parmak

Çekiç parmağı el ve ayak parmaklarında görülebilir. Elde görülen çekiç parmağı, el parmağın en uç eklemini açan (düzleştiren) kirişin (tendon) kopması sonucu oluşan bir durumdur.  Parmağın en ucundaki kemiğe yapışan bu kiriş genellikle spor yaralanmaları sonucu kopar ve parmağın ucu kıvrık bir şekilde kalır ve kişi parmağını düzleştiremez. Hasta ancak diğer eli ile parmağını düz bir pozisyona getirilebilir.
Ayakta görülen çekiç parmak bozukluğu genellikle ikinci, üçüncü veya dördüncü ayak parmağında görülür. Bu parmakların birinci ekleminin (proksimal interflangial eklem) bükülmesidir (fleksiyon). Bu durumda ayak parmağı ortadaki ekleminden kıvrılır ve ayak parmağı bir çekice benzer. Ayak parmaklarının orta eklemlerinin tepesinde eğilen kısmın üzerinde nasırlar (sertlikler) oluşabilir. Bu kişiler genellikle ayak parmaklarında veya ayaklarında ağrı hissederler ve rahat bir ayakkabı bulmakta zorlanırlar.

Çekiç parmağın tanı ve tedavisi, ayak ve ayak bileği cerrahisi ve el cerrahisi konusunda uzman olan ortopedi ve travmatoloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

Detaylı İncele
Genel Cerrahi

Prof. Dr. Mustafa Cüneyt HOŞCOŞKUN

Detaylı İncele
Genel Cerrahi

Op. Dr. Taner Bayramoğlu

(4 görüş)
Detaylı İncele
Genel Cerrahi

Prof. Dr. Öge Taşçılar

(13 görüş)

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar