Çocuk Felci (Poliomiyelit, Polio)

Polio hastalığı, polio virüsünün neden olduğu, omurilikten çıkan sinir köklerini tutan ve vücut kaslarını felç edebilen bulaşıcı bir hastalıktır. Polio aynı zamanda solunum kasları, gırtlak, yemek borusu, bağırsak ve idrar kesesi kaslarında da felç meydana getirebilir. Üç ana polio enfeksiyonu şekli vardı. Bunlar;  subklinik (belirtisiz) enfeksiyonlar, paralitik (felçli) olmayan polio ve paralitik (feçli) poliodur. Polionun yaklaşık %95’i subklinik enfeksiyonlar şeklindedir ve herhangi bir belirti göstermez. En ağır formu paralitik (felçli) poliodur ve bu hastalarda felç, solunum güçlüğü ve bazen ölüm meydana gelebilir.

 

Paralitik (felçli) olmayan polio belirtileri halsizlik, baş ağrısı, boğazda kızarıklık, hafif ateş, kusma, kol ve bacaklarda ağrıdır. Paralitik (felçli) polio belirtileri baş ağrısı, ateş, kabızlık, boyun ağrısı, kaslarda güçsüzlük ve felçtir.

 

Polio tanı ve tedavisi çocuk enfeksiyon hastalıkları, çocuk nörolojisi, çocuk sağlığı ve hastalıkları (pediatri)  ve enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar