Çölyak Hastalığı (Gluten Enteropatisi, Çölyak Spru)

Çölyak hastalığı (gluten enteropatisi, çölyak spru),  buydayda bulunan gluten adı verilen bir  maddenin ya da  arpa, çavdar ve yulafta bulunan glutene benzeyen bir başka proteinlerin yenmesiyle, özellikle ince barsağın ilk bölümlerinin içini döşeyen örtünün (mukoza) zarar gördüğü, bağışıklık sisteminin bozuk çalışması (otoimmün) sonucu gelişen kalıtsal bir hastalıktır. Hastalık ishal ve yağlı dışkılamaya neden olur ve sonuçta  beslenme yetersizliği  ve vitamin eksiklikleri gelişir. Bu  çocuklar gelişen büyüme geriliği sonucu kısa boylu olurlar. Gluten enteropatisi  tip-1 diyabet, otoimmün hastalık, kolit (kalın bağırsak iltihabı), laktoz intoleransı, Down sendromu ve barsak kanseri olanlarda daha yaygındır. Glutenli yiyeceklerden kaçınmak barsakların iyileşmesini sağlar, ancak belirtilerin tamamen geçmesi aylar hatta yıllar alabilir.
Çölyak hastalığının başlıca belirtileri karın ağrısı, karın şişliği, kabızlık ya da ishal, iştahsızlık, bulantı, kusma, süt içememe, yağlı dışkılama ve kilo kaybıdır.
Çölyak hastalığının tanı ve tedavisi ile gastroenteroloji, iç hastalıkları (dahiliye), çocuk gastroenterolojisi ve çocuk sağlığı ve hastalıkları (pediatri) bölümleri ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

 

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar