Dar Kanal (Omurilik Kanal Daralması, Spinal Dar Kanal)

Dar kanal, omurgayı oluşturan omur kemiklerinin ortasında yer alan omurilik kanalının çapının, omurganın boyun, sırt veya bel gibi bazı bölgelerinde daralması sonucu, içinden geçen omuriliğin sıkışması durumudur. Omurga ya da vertebra, iskelet sisteminin ana direğini oluşturur ve omur adı verilen 33  adet kemiğin üst üste dizilmesiyle meydana gelir. Omur kemiklerinin hemen arkasında omurga kanalı bulunur. Bu kanalın ortasında, beyinden kuyruk sokumuna doğru uzanan ve beyinin bir uzantısı olan omurilik bulunmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte, omurlar arasında bulunan ve süngerimsi bir yapıdan oluşan diskler bu özelliklerini kaybederek büzüşürler ve sertleşirler.  Bu durum, diskin yüksekliğinin azalmasına ve omurilik kanalına doğru bombeleşmesine neden olur. Omurilikten kollara ve bacaklara duyu (his) ve kuvvet veren sinirler çıkmaktadır. Dar kanaldaki şikayetler arasında sırt, kol ve bacaklarda ağrı veya his kaybı ya da kol ve bacak krampları bulunabilir. Uzun süre oturmak ya da ayakta kalmak şikayetleri artırabilir.  Dar kanal hastaları, hafif öne eğik olarak yürür. Hasta uzun süre ayakta kaldığında ya da yürümeye başladığında,  bacaklarının birinde ya da her iki bacakta ağrı, uyuşma ya da güçsüzlük meydana gelir. Hasta bir süre oturmak ya da dinlenmek ihtiyacı hisseder. Daha sonra tekrar yürümeye devam eder. Yine bağırsak ve mesaneye (idrar kesesi) giden sinirlerin etkilenmesi sonucu, dışkı ve idrar kaçırma gibi şikayetler görülebilir. Kemiğin Paget hastalığı, kanserler ya da omurga yaralanmaları da dar kanala neden olabilir.
Dar kanalın belirtileri arasında kanal darlığının bulunduğu yere göre bel ağrısı, kol ya da bacakta ağrı, güçsüzlük, uyuşma ve karıncalanma, boyun ağrısı, idrar kaçırma ya da idrar yapamama, dışkı kaçırma ya da kabızlık ve kas krampı gibi belirtiler görülür.
Dar kanalın tanı ve tedavisi ile  beyin-omurilik-sinir cerrahisi ve omurga (vertebra) cerrahisi konusunda uzman olan ortopedi ve travmatoloji doktorları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar