Dekompresyon Hastalıkları (Barotitis, Karın Gazları Genişlemesi)

Vurgun ya da dekompresyon hastalığı, kişinin kısa bir süre içerisinde yüksek basınçlı bir yerden alçak basınçlı bir yere geçmesi sonucu oluşan basınç azalmasından dolayı, vücutta gaz kabarcıklarının oluşmasına bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalık, genellikle su altı dalgıçlarında veya su altı inşaat işçilerinde ya da pilotlarda görülür. İnsan vücudu,  yeryüzünde belli bir hava basıncında  yaşamaya alışıktır. Bu basınçta, atmosferdeki bazı gazlar (özellikle azot gazı) vücut dokularında sıvı bir halde bulunur. Eğer hava basıncı düşmeye başlarsa, dokularda bulunan bu gazlar, yavaş yavaş kana karışırlar ve solunum yoluyla vücuttan dışarı atılırlar. Ancak atmosfer basıncı aniden düşerse, bu gazlar dokularda kabarcık haline dönüşürler. Dalış sırasında, dalan kişinin vücuduna etki eden basınç ve soluduğu havanın basıncı artar. Dalış süresi nekadar uzarsa ve dalınan derinlik nekadar artarsa, dalgıcın vücudunda daha fazla basınçlı hava soğurulur. Dalan kişi bir süre sonra  yükselmeye (yüzeye çıkmaya) başladığında, vücudunda oluşan gazların atılması için gerekli olan süreyi beklemeden hızlı bir şekilde suyun yüzeyine yükselirse, dokularda gaz kabarcıkları meydana gelir (vurgun yeme, vurgun hastalığı).
Başlıca belirtiler kaslarda istemsiz kasılmalar, hareketlerde uyum bozukluğu, kol ve bacakta uyuşma, bulantı, konuşma güçlüğü, kişilik değişikliği, eklem ağrısı, ciltte kızarıklık, kaşıntı, öksürme, nefes darlığı, göğüs ağrısı, nefes alıp verirken göğüste yanma hissi ve şuur kaybıdır.
Dekompresyon hastalığı ile hava ve uzay hekimliği (havacılık tıbbı) ve sualtı hekimliği ve hiperbarik tıp bölümü doktorları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

 

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar