Deri Kanseri (Melanom)

Melanom bir cilt kanseridir ve cilt kanserleri içinde de en tehlikeli olanıdır. Melanom ciltten başka gözlerde ve nadireren bağırsaklarda da meydana gelebilmektedir. Melanom, ciltte bulunan ve cilde rengini veren pigment maddesini (melanin) üreten hücrelerin anormal çoğalmasından kaynaklanmaktadır. Güneş ışınına maruz kalma ya da solaryum melanom gelişme riskini arttırır. Melanomun erken tanısı, vücudun başka yerlerine yayılmadan (metastaz yapma) tedavisine olanak sağlar. Kanserin lenf düğümlerine veya diğer organlara yayıldıktan sonra tedavi şansı çok düşüktür. Bazı uzmanlar 40 yaş üstündeki kişilerin her yıl, 20-40 yaş arasındaki kişilerin 3 yılda bir cilt muayenesi yaptırması önerilmektedir. 
Bende renk değişimi, benin büyümesi, kanama olması, benin bir yarısının diğer yarısından farklı olması ve sınırlarının çentikli olması kanserleşme belirtileridir.
Deri kanserinin tanı ve tedavisi dermatoloji ve plastik-rekonstriktif ve estetik cerrahi (plastik cerrahi) doktorları tarafından yapılmaktadır.

 

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar