Derin Ven Trombozu (Bacak Toplardamarında Pıhtı)

Derin ven trombozu;  özellikle bacaklar (baldır ve uyluk), kol ya da leğen boşluğu içinde bulunan büyük toplardamarların (ven) içinde kan pıhtısı oluşması durumudur. Oluşan bu pıhtı, damarı tıkayarak kan akımını engeller ve kanın kalbe geri dönüşü bozulur. Derin ven trombozununa neden olan durumlar arasında, yaralanma (travma), geçirilmiş ameliyatlar, hareketsizlik (seyahat esnasında uzun süre oturmak, uzun süre yatak istirahati), kalıtsal durumlar, ileri yaş, hamilelik, obezite, sigara içmek, kanser hastalığı, damar içine yerleştirilen kateterler, kemik kırıkları  ve kanın pıhtılaşmasına neden olan bazı ilaçların kullanılması bulunmaktadır.  Bacak veninde pıhtı oluştuğunda, bacak ağrısı, bacakta şişlik, kızarıklık ve sıcaklık hissi gibi belirtiler ortaya çıkar. Derin ven trombozu birçok komplikasyona (istenmeyen durum) neden olabilir. En ciddi olanı, oluşan bu pıhtının parçalanıp bir kısmının kan akımına karışması ve bir organın damarını tıkaması (emboli ya da pıhtı atması)  durumudur. Emboliler (pıhtı atması); beyin, kalp veya akciğer gibi organların damarlarını tıkadığında ciddi sorunlara ve hatta ölüme yol açabilir. Buradan kopan bir pıhtı parçası kan akımına karışarak kalbe gelir. Kalbe ulaşan bu pıhtı,  kalbi de geçip pulmoner arteri (akciğer atar damarı) tıkayabilir. Buna pulmoner emboli denir ve hayatı tehdit eden ciddi bir durumdur.

Derin ven trombozunun belirtileri arasında bacakta ağrı, şişme, kızarıklık, renk değişikliği kol ağrısı, kolda şişlik, ağrı ve renk değişikliği bulunmaktadır.
Derin ven trombozunun tanı ve tedavisi ile ilgilenen bölümler hematoloji (kan hastalıkları), çocuk hematolojisi, iç hastalıkları (dahiliye), çocuk sağlığı ve hastalıkları (pediatri) ve göğüs hastalıklarıdır. 

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar