Diş Eti Hastalıkları

Dişler, çene kemiklerinde bulunan çukurlara yerleşirler ve çene kemiğine doğrudan bağlı değildirler. Dişin çene kemiğine tutunmasını, diş ile çene kemiği arasındaki liflerden oluşan çeşitli bağlar sağlar (periodontal ligament). Bu bağlar dişler üzerine gelen kuvvetin çene kemiğine yumuşatılarak iletilmesini ve yumuşatılmasını sağlar. Bu bağ yapılarının üzeri de dişeti ile kaplıdır. Dişin etrafındaki bu dokulara periodontal doku denir. Periodontoloji, dişleri çevreleyen bu yumuşak (periodontal doku ve bağlar, dişeti) ve sert dokuların (kemik yuvaları) yapısını, bu dokularda meydana gelen hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisini inceleyen bir dişhekimliği dalıdır.
Dişeti hastalıklarının başlıca belirtileri; dişeti kanaması, diş etlerinde şişme ve  kızarma, diş etlerinde çekilme ve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet oluşması, dişeti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak oluşan siyah alanlar, diş ile dişeti arasından iltihap gelmesi, diş eti çekilmesi, diş taşı (tartar), dişlerde sallanmalar, uzamalar ve dişler arasında açılmalar ve ağızda sürekli bir kötü koku ve kötü tat hissi olmasıdır.
Diş hekimliğinin diş eti hastalıkları ile uğraşan bölümüne peridontoloji denir. Aşağıdaki listede peridontoloji (dişeti hastalıkları) konusunda uzman diş doktorlarını bulabilirsiniz.

 

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar