Dış Genital Yapı Değişiklikleri

Genital organlar iç ve dış genital organlar diye ikiye ayrılır. Bayanlarda iç genital organlar; yumurtalık (over), yumurtalık boruları ve rahim (uterus), dış genital organlar ise, vajina ve büyük ve küçük dudaklardır.  Erkeklerde iç genital organlar; testis, prostat ve döl kesesi, dış genital organlar ise  penis ve testis torbasıdır. Normal bie erkeğin genetik yapısı 46XY, bayanınki ise 46XX dir. Çocuk daha anne karnında iken, hormonal dengesizlikler ya da  genetik hastalıklardan dolayı  genital organların gelişiminde  bozukluklar görülebilir. Bunun sonucunda dişi psödohermafroditizm (kadında yalancı çift cinsiyet), erkek psödohermafroditizm (erkekte yalancı çift cinsiyet),  Turner sendromu, Klinefelter sendromu ve gerçek hermafroditizm (gerçek çift cinsiyet) durumları görülebilir.
Dişi psödohermafroditizmde (kadında yalancı çift cinsiyet), genetik yapı 46XX ve iç genital organlar (yumurtalık, uterus, yumurtalık borusu) normaldir, ancak dış genital organlar  erkek görünümündedir (penis, testis torbası). Erkek psödohermafroditizmde (erkekte yalancı çift cinsiyet) ise, genetik yapı 46XY ve iç genital organlar (testis) normaldir, ancak dış genital organlar dişi görünümündedir. Turner sendromu dişilerde görülür ve genetik yapı XO dır, yani X kromozonun biri yoktur. Klinefelter sendromu erkeklerde en sık görülen kromozom bozukluğudur. En az iki X kromozomu vardır, Y kromozomu bir ya da daha fazla olabilir. En sık görülen genetik yapı XXY dir. Gerçek hermafroditizmde (gerçek çift cinsiyet)ise, hem erkek hem de dişi dış görünüm birlikte bulunur. Genetik yapı genellikle 46XX dir.
Cinsiyet gelişim bozukluğu (hermofradit, çift cinsiyet) ile çocuk cerrahisi, çocuk ürolojisi,  çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları, genetik, çocuk sağlığı ve hastalıkları, çocuk endokrinolojisi, çocuk genetik hastalıkları ve plastik estetik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda deneyimli olan doktorları bulabilirsiniz. 

 

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar