Divertikülit (Bağırsak Keseciği İltihabı)

Kolon (kalın barsak) duvarından dışa doğru balon gibi olan cepleşmelere divertikül denilir. Eğer bunlar çok sayıda ise bu duruma da diverikülozis adı verilir. Divertiküllerin, kalın bağırsak (kolon) içindeki basıncın artmasına bağlı olarak, bağırsak duvarının zayıf noktalarından oluştuğuna inanılır. Yaşın ilerlemesi ile kolon duvarında meydana gelen zayıflamadan dolayı, divertiküller ileri yaşta daha sık görülmektedir. 60 yaş üstündeki kişilerin yarısında divertikül vardır. Divertikül için diğer risk faktörleri kabızlık, düşük lifli ya da yüksek yağlı diyet, yüksek miktarda kırmızı et tüketimidir. Çoğu hastada herhangi bir şikayete neden olmaz. En sık görülen belirtiler kanama ve divertiküllerin iltihaplanmasıdır (divertikülit). 
Divertikülit özellikle karnın sol alt bölümünde karın ağrısı, karında şişkinlik ve kabızlık gibi belirtilere neden olur.
Divertikülit tanı ve tedavisi ile gastroenteroloji ve özellikle kolorektal cerrahi (kalın bağırsak cerrahisi) konusunda uzman olan genel cerrahi doktorları ilgilenir.

 

0

Sorulan Soru

0

Verilen Cevap

İlgili hastalıklar